Vai Ziemassvētku vecītis nāks pa skursteni?

 

Pa TV ir sācies ikgadējais Ziemassvētku filmu maratons. Gandrīz ik dienu un it īpaši brīvdienās visa ģimene var skatīties smieklīgas un sirsnīgas filmas, kas ir par un ap šiem svētkiem.

Skatoties vienu no šādām filmām, manā virzienā no meitas izskanēja jautājums — vai pie mums arī Ziemassvētku vecītis nāks pa skursteni? Biju nedaudz samulsusi par šo jautājumu, pirmajā brīdī nezināju, ko teikt. Tā kā bērni ir vecumā, kad vēl cenšamies viņos noturēt sajūtu par Ziemassvētku brīnumu un arī Ziemassvētku vecīti, kurš nes dāvanas, nevis vecāki tās nopērk, tad centos atbildēt tā gana diplomātiski, norādot, ka droši vien Ziemassvētku vecītis skatās, kā katrā mājā vieglāk iekļūt. Ja mājai dūmvads ir liels un izturīgs, tad varbūt arī laižas pa to. Atgādināju, ka mums taču arī tētis pagājušajā gadā laboja mājas jumtu, kā arī tika atjaunots dūmvads (ar rgj.lv tērauda caurulēm), bet tas gan ir diezgan šaurs. Mūsu dūmvads būs piemērots tādam tievākam vecītim vai kādam viņa rūķītim.

 

Pēc neliela pārdomu brīža meita vēl piemetināja, ka jāatceras Ziemassvētku vakarā nekurināt krāsni, lai vecītis droši var nolaisties pa skursteni. Bet vispār jau būtu labāk, ja viņš nāktu pa logu, jo skurstenī tikšot netīrs viņs skaistais tērps. Un tad, ja viņš iesprūdīšot, būšot liela ķeza. Tā kopīgi nosmējāmies, ko gan mēs darītu, ja mūsu šaurajā skurstenī Ziemassvētku vecītis iesprūstu.

 

Kur sākas leģenda par Ziemassvētku vecīti?

Tādu Ziemassvētku vecīt, kādu to vizuāli redzam šodien, patiesībā ir radījis mārketings 20. gadsimta 30tajos gados, kad mākslinieks pēc CocaCola pasūtījuma uzzīmēja apaļīgu un omulīgu vecīti. Tas ir tēls, kas pēc tam ir pārņēmis visu pasauli un kļuvis neizdzēšams no cilvēku prātiem.

 

Bet patiesībā pati tradīcija par dāvanām nāk no ļoti seniem laikiem. Runa ir par 3. gadsimtu un Svēto Nikolaju. Leģenda par vīru, kurš trūkumcietējiem dala naudu un dāvanas, gadsimtu gaitā ir transformējās Sv. Nikolaja dienā, kad trūkumcietējiem ziedoja gan ēdienu, gan mantas. Bet īsts leģendas uzplaukums notika 19. gadsimtā, kad tika publicēts dzejolis “Sv. Nikolaja apciemojums” jeb “Nakts pirms Ziemassvētkiem”. Tieši šajā dzejolī ir rakstīts par mazu vīriņu, kurš briežu vilktās ragavās laižas pa gaisu un atstāj bērniem dāvanas.

 

Ziemassvētku filmas, kas noteikti jāredz

Ja atgriežamies pie tēmas par Ziemassvētku filmām, tad var noderēt neliels saraksts ar Ziemassvētku filmām, ko noteikti ir vērtas noskatīties, lai noķertu īsto sajūtu, ko saglabāt līdz svētkiem.

 

  • “Viss, ko vēlos Ziemassvētkos” (All I want for Christmas)
  • “12 Ziemassvētku dāvanas” (12 gifts for Christmas)
  • “12 Ziemassvētku vēlēšanās” (12 wishes of Christmas)
  • “Brīnišķā dzīve” (It’s a wonderful life)
  • “Četri Ziemassvētki” (Four Christmases)
  • “Ziemassvētku dziesma” (A Christmas Coral)
  • “Ziemassvētku eņģelis” (Christmas Angel)
  • “Ledus sirds” (Frozen)

 

Protams, ka filmu un multfilmu ar Ziemassvētku tematiku ir ļoti, ļoti daudz. Tās visas droši vien nevarētu noskatīties pat visgarākajās Ziemassvētku brīvdienās, tāpēc jāsāk jau laikus.

 

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2019 Nofilmēts

Theme by Anders Norén