Filma, kas liek notraust asaru – “Melnais skaistulis”

Angļu rakstnieces Annas Sjūelas stāsts „Melnais skaistulis” pirmo reizi iznāca 1877. gadā un uzreiz kļuva par bestselleru. Grāmata joprojām pieder bērnu literatūras klasikas virsotnei, Melnais Skaistulis aizvien ir ne tikai pasaulē slavenākais zirgs, bet arī viens no populārākajiem dzīvnieku tēliem kino – ir uzņemts vairāk nekā 20 filmu un seriālu ar šo nosaukumu. Un nav arī sarakstīts otrs tik aizraujošs, saviļņojošs un labestīgs stāsts par zirga un cilvēka draudzību.

Sižets

Stāsta darbība risinās Anglijā 19. gs. vidū, kad zirgu transports bija galvenais pārvietošanās līdzeklis. Galvenais varonis ir skaists, gudrs melns zirgs ar baltu zvaigznīti pierē, iesaukts par Melno Skaistuli; tā acīm skatīti aprakstītie notikumi. Melnais Skaistulis domā un spriež kā cilvēks – gan par citiem zirgiem, gan to saimniekiem, kurus vislabāk raksturo viņu attieksme pret zirgiem. Tie ir gan labestīgi un cēlsirdīgi, kuri nekad nedara pāri zirgiem, gan arī ļauni un cietsirdīgi. Grāmata liek just līdzi katrai dzīvai radībai un audzina bērnos labestību, sapratni un cilvēcību.

Filma, ko var skatīties vēl un vēl

Es šo filmu esmu redzējusi vismaz 5 reizes un katru reizi to noskatoties leju gaužas asaras. Filma ir stāsts ar laimīgām beigām, tomēr aizkustinošu momentu ir tik daudz, ka asaras nevar savaldīt un paturēt sevī. Šo filmu ir vērts parādīt saviem bērniem un mazbērniem, lai iemācītos dzīves vērtības un cieņu pret dzīvnieku.

Seno laiku burvība kino

Filmā darbība risinās laikā, kad ielās vēl bija redzami zirgu pajūgi un jātnieki, nevis glauni auto. Šeit nav ziemas riepas, motori un tramvaju troksnis. (Ziemas riepas šobrīd gan ir aktuāla tēma Latvijā, jo tuvojas sniegotais laiks. Neaizmirstiet iegādāties riepas ziemas apstākļiem).

Šī filma var kalpot kā pamācošs kino kaut vai arī tāpēc, lai aplūkotu, kā cilvēki dzīvoja un saimniekoja agrākos laikos. Šeit ir lieliski parādītas dažādu cilvēku dzīves vērtības – kā dzīvo bagātie un nabagie, kā dzīvo pilsētās un laukos.

Zirgs – cilvēka draugs un palīgs

Zirgs vienmēr bijis cilvēkam tuvs. Zirgs ir gājis ar cilvēku karos, darbos un priekos. Arī mūsdienās zirgi ir tepat blakus. Tiesa gan, mazāk tiek izmantoti ikdienas darbos, vairāk – sportam un izklaidei. Izjādes ar zirgiem ir populāra nodarbe, kas patīk teju ikvienam!

Parādiet šo filmu bērniem un noskatieties paši. Jūs sapratīsiet, cik liela loma ir zirgam kā cilvēka draugam, cik daudz tas spēj palīdzēt un kādās bēdās blakus būt. Mācieties no filmas, ka dzīvniekus nedrīkst nodot, ka dzīvnieks mīl un atceras savu saimnieku līdz mūža pēdējai minūtei.

Cilvēkam ir jāgādā par to, ko pieradinājis.

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2019 Nofilmēts

Theme by Anders Norén