Scenāriju uzrakstīt var ikviens!

Studējot pirmajā kursā multimediju komunikācijas, nācās sastapties arī ar studiju priekšmetu “Scenāriju rakstīšana”. Jau ienākot pasniedzējam kabinetā likās – lūk, tas ir mākslinieks. Vīrietis gados ar drediem, tāds nu pavisam “čillā” un ar savu īpatnējo pieeju it visam…

Jau pašā sākumā pasniedzējs mums iemācīja to, ka scenāriju var uzrakstīt pilnīgi ikviens. Viņš lika mums saprast, ka te nebūs tā vieta, kur degunus varēs celt gaisā tie, kam padodas rakstīt sacerējumus un tamlīdzīgu “džanku”. Te nav nozīmes, kāda tev bijusi atzīme literatūrā vai latviešu valodā, neviens nepievērsīs uzmanību pareizrakstībai un kļūdām.

Katrs scenārijs ar kaut ko sākas. Parasti ar pamatu. Kas ir galvenais varonis, kāda ir viņa izcelšanās, kas ir viņa vecāki, kāds ir varoņa sapnis. Bez tam, sapnim jābūt tādam, kuru ir praktiski neiespējami sasniegt, lai scenārijs kļūtu interesants. Kad šīs detaļas ir apdomātas un plāns sastādīts, tad var ķerties klāt pie plānošanas, pie domas apaudzēšanas ar stāstu.

Studiju laikā mēs auditorijā radījām katrs pats savus scenārijus un dalījāmies ar pārējiem. Protams, pasniedzējs nolika pie vietas tādus, kas bija vienkārši un paredzami, viņš atzina trakus un aizraujošus. Un tagad es ļoti labi saprotu, kāpēc tā. Padomājiet paši, vai skatīsieties filmu, kur jau no paša sākuma var saprast, kāds būs iztirzājums un beigas? Protams, ne. Daudz interesantāk ir skatīties gabalu, kur sižets ir diezgan mistisks, viegli saprotams, bet ne paredzams!

Rakstot scenāriju norises vieta var būt jebkāda. Kaut vai jaunu riepu noliktava, kurā notiek savdabīga rosība. Iespējams, ka mehāniķis, kuram patiesībā ir augstākā izglītība jurisprudencē, vecāki ir uzņēmēji, izcelšanās lieliska, šeit mēģina nopelnīt grašus iztikai. Uzreiz rodas jautājums, kāpēc viņš nestrādā to, ko mācījies, kāpēc viņam nepalīdz vecāki? Lūk, jūs jau esat aizrāvušies, jums jau paliek interesanti, interesē atbildes. Tādam ir jābūt scenārijam.

Tomēr, ja jums patiešām interesē kino, teātris un liekas – es varu uzrakstīt patiesi labi scenāriju, jums nāksies tikt iekšā šai mākslinieku nišā. Kā to izdarīt – laikam jau nāksies kaut kā ielavīties mākslas pasaulē un sākt veidot kontaktus. Latvijā ir pieejama Kino skola, varbūt vērts sākt ar to…

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2019 Nofilmēts

Theme by Anders Norén