Kino un īstenība: atšķirības ir būtiskas

Ir gadījies dzirdēt, ka psihologi brīdina pārāk neaizrauties ar televīziju, kino un romāniem, jo tas var sabojāt reālo dzīvi. Ja ļaujam savus priekšstatus par dzīvi, attiecībām, darbu un pasauli veidot tikai mākslīgi radītam saturam, kāds ir TV šovi, filmas, komēdijseriāli, romantiskās filmas un romāni, tad varam nonākt situācijā, kad pēc tādiem mēriem arī vadāmies savā reālajā dzīvē. Un tas var konfliktēt ar to, kāda ir patiesā realitāte.

Pasaku reālajā dzīvē nav

Īpaši spilgti tas izpaužas attiecību jomā. Skatāmies kādus šovus un romantiskās filmas un iedomājamies, ka tāda būs mūsu laulības dzīve, kāzas un bildinājumi. Viena vienīga idille. Tad, kad reālā dzīve saskaras ar kaut ko citu, tad šķiet, ka kaut kas ar mums nav kārtībā. Tomēr pie vainas ir tas, ka ir nepareizi priekšstati.

Attiecības reālajā dzīvē ir kaut kas pavisam cits, kā tas ir filmās un romānos. Sapņojot un gaidot kaut ko tādu, ko esam redzējuši kino vai lasījuši, patiesībā palaižam garām īsto dzīvi, kas notiek šeit un tagad. Pasakas ar “ilgi un laimīgi” patiesībā nenotiek, jo jebkurš laimīgs mīlasstāsts ir ar savu devu problēmu, ar strīdiem un krīzēm. Tāda ir īstā dzīve, ko nevajadzētu idealizēt, bet izdzīvot tādu, kāda tā patiesībā ir. Laime un mīlestība var iet līdzās arī ar sāpēm, vilšanos un skumjām. Un tas nav nekāds pasaules gals, ja neizdodas. Pieceļamies un ejam tālāk, mēģinām atkal, esot jau gudrāki.

Nemēģini braukt tā, kā brauc varoņi filmās

Otra joma, kurā TV un kino pasaule ir radījusi diezgan spēcīgus stereotipus, ir viss, kas saistīts ar automašīnām. Skatītājiem taču ļoti patīk redzēt pārgalvīgus trikus, pakaļdzīšanās ainas, automašīnas, kas traucas neiedomājamā ātrumā. Automašīna, kas piedzīvo pamatīgu triecienu, apveļas, nokrīt uz ratiem un atkal turpina ceļu tādā pašā ātrumā. No malas tas izskatās aizraujoši. Un daudziem var šķist, ka arī pašiem kaut kas tāds varētu izdoties.

Bet realitātē ar automašīnām nemaz neiet tik skaisti, kā filmās. Tās ātri var sabojāties, tās prasa lielus ieguldījumus pēc katra sīkākā bojājuma. Un arī nemaz tādus trikus kuram katram nav iespējams izpildīt. Filmās to visu lielākoties veic kaskadieri un piepalīdz arī datorgrafika, kas pielabo kādas ainas. Tādā braukšanas manierē, kādu redzam kino ekrānos, var tikai sabojāt savu iemīļoto automašīnu. Tiek bojāti auto akumulatori, riepas un citas detaļas. Jaunieši, piemēram, brauc tikmēr, kamēr auto akumulatori vairs nav lietojami. Akumulators un citas auto detaļas nemaz mūsdienās nav tik lētas.

Īstā dzīve ir ārpus ekrāna

TV un kino ir izklaide, atpūta un emocijas. Tas viss ir labi, ja patērējam saturu, kas mums ir svarīgs, arī jēgpilns un varbūt arī sniedz kaut ko vērtīgu. Tomēr nevar noliegt, ka gan TV kanālos, gan kino ekrānos varam redzēt arī daudz kā tāda, bez kā pavisam droši varētu iztikt. Jo īstā dzīve jau notiek mums apkārt, šodien un tagad, kopā ar ģimeni, draugiem un citiem tuviem cilvēkiem. Pārāk aizraujoties ar neīstu dzīvi un izdomātu cilvēku problēmām, mīlaststāstiem un pārdzīvojumiem, novēršamies no savas dzīves, aizmirstam par svarīgāko, kas ir mums līdzās.

Tā savā ziņā ir arī aizbēgšana no realitātes un savām problēmām. Vakarā labāk ieslēdzam televizoru un skatāmies filmu, nevis parunājamies ar laulāto draugu un uzlabojam savstarpējās attiecības. Daudz biežāk mums vajadzētu izvēlēties nevis virtuālus kairinātājus, bet pievērsties tam, kas patiešām notiek mūsu ģimenē. Tas, kas notiek uz ekrāniem, ir tālu no īstenības, tas arī būtu jāsaprot un attiecīgi jāuztver. Protams, ne viss, bet pieslēgt loģiku un veselīgu kritiku nenāks par sliktu.

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2018 Nofilmēts

Theme by Anders Norén