Filmējot dabā, jābūt gataviem pārvarēt šķēršļus

Kad skatāmies kino darbus, raidījumus un arī dokumentālās pārraides, darbības vide var būt visdažādākā – pilsēta, nomales ar graustiem, sakoptas un ērtas teritorijas, kā arī diezgan mežonīga dabiskā vide.

Vietas izvēle atkarīga no ieceres, raidījuma vai filmas tematikas, stāsta, kas ir jāpastāsta skatītājam. Mēs savos TV ekrānos vai kinoteātrī jau redzam samontētu materiālu, kas ir ar māksliniecisku pievienoto vērtību, bet lai līdz tam nonāktu, operatoriem, scenāristiem, māksliniekiem un citiem kino ļaudīm ir pamatīgi jāpastrādā.

Un īpaši tas attiecas uz tiem gadījumiem, kad vēstījums pieprasa kā filmēšanas vidi izmantot dabu un dažādas tās teritorijas. Tas var sagādāt dažādas grūtības un šķēršļus, kas jāpārvar, lai iegūtu vēlamo rezultātu.

Aktieriem un tehniskajai komandai jābūt gataviem izaicinājumiem

Aktieris ir tā profesija, kur jābūt gatavam izkāpt no savas komforta zonas un iejusties vidažādākajās vidēs un situācijās. Bieži ir nācies dzirdēt par aktieriem, kuri, lai parādītu savu varoņu ceļu un pārdzīvojumus, arī iziet pamatīgas grūtības – puskaili atrodas ilgi ūdenī vai aukstumā, dodas cauri mežonīgām dabas teritorijām, filmējas kopā ar dzīvniekiem.

Pasaules kino industrija noteikti šajā sakarā var sagādāt daudzus spilgtus piemērus, kad māksla no aktieriem un komandas tiešām ir prasījusi pamatīgus upurus.

Arī dokumentālais kino ir nesaudzīgs. Ceļojumi pa dažādām neskartām pasaules vietām, eksotisku zvēru filmēšana, ekspedīciju iemūžināšana. Tas no tehniskā personāla prasa īpašu pieredzi un izturību. Piemērs, kas nāk prātā no latviešu kino un ir salīdzinoši jauns, ir par Viestura Kairiša filmu “Melānijas hronika” .

Tās darbība daļēji notiek ziemā, lielā aukstumā. Tādos apstākļos arī daudz tika filmēts. Ārā bija pamatīgi mīnusi. Aktieriem un visai filmēšanas komandai bija visu dienu jāpavada ārā, filmēšanai paredzētais apģērbs jau arī nebija nekāds siltais, jo darbība jau notiek izsūtījumā. Paši aktieri stāstīja, ka tas bijis liels pārbaudījums. Bet filmēšanās tik naturālos apstākļos arī palīdzējusi iejusties tajā situācijā, kādā atradās filmas varoņi.

Jādomā par tehnisko aprīkojumu un transportu

Apzinoties, ka filmēsana notiks zem klajas debess, ka būs jāsastopas ar dabas apstākļiem, nokrišņiem, neiekoptām teritorijām, kur ir grūti pārvietoties, tam jāsagatavojas. Visam filmēšanas aprīkojumam jābūt profesionālam, izturīgam un uzglabātam tā, lai tas netiktu sabojāts kādu ārēju apstākļu ietekmē. Un ne tikai aprīkojumam, bet arī transportam, ko filmēšanas komanda un aktieri izmanto.

Ja jānokļūst kādā neapdzīvotā un pat mežonīgā teritorijā, tad kārtīgs auto un lieliskas riepas būs noderīgas. Ja filmēšana ir ziemā, vēlā rudenī un agrā pavasarī, tad jābūt gataviem sniegam, dubļiem, ūdenim, izbraukātiem un sliktiem zemes un pat meža ceļiem. Tā ir mūsu Latvijas lauku un dabas realitāte. Nav visur sauss un ērts parks, kā varbūt gribētos. Un autentisku sajūtu un skatus jau var noķert tikai šādās vietās. Skatītājs jau nav muļķis. Ja būs domāts, ka vieta ir dziļš mežs vai pilnīga nomale, bet tas nofilmēts kādā parciņā, kur pieliktas dažas dekorācijas, tas uzreiz būs redzams un radīs skatītājiem vilšanos.

 

Automašīnas labāk ir izvēlēties apvidus un arī visu četru riteņu piedziņu, jo laukos un dabā apstākļi var būt neprognozējami. Ne par velti TV ekspedīcijās dalībnieki dodas ar pašām labākajām un uzticamākajām automašīnām, tām ir uzliktas labākās riepas, viss vajadzīgais aprīkojums, ir iespēja pārvadāt vajadzīgās mantu un filmēšanas aprīkojumu. Ja ir labas riepas un automašīna nav pārāk zema, tad varēs tikt cauri jebkādiem ceļiem, vismaz Latvijā. Ja jābrauc filmēt ārpus Latvijas, tad labāk pielāgoties konkrētajiem apstākļiem, gan riepas, gan pārējo aprīkojumu jāpielāgo tai videi, kur dodaties. Auto eksperti zinās, kā labāk aprīkot auto, kādas riepas izvēlēties, ja dodaties dabā un neprognozējamos apstākļos.

 

Jārēķinās, ka daba nav tikai slikts ceļš un nokrišņi. Tie var būt arī kukaiņi, dažādi dzīvnieki, kas var pat uzbrukt. Tāpēc svarīgi braucienam un filmēšanai sagatavoties, izpētīt konkrēto apvidu, laikus izvēlēties labākās vietas un arī censties pēc iespējas mazāku kaitējumu ar savām aktivitātēm nodarīt dabai.

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2019 Nofilmēts

Theme by Anders Norén